SAMBO Rokiškyje

2021-11-29, Autorius: Eimantas Tukačiauskas, Valius Kazlauskas

JAUNUČIŲ SAMBO ČEMPIONATAS ROKIŠKYJE

 Rok.Muz. paroda 20211126 171728

Lapkričio 27 d. Rokiškyje vyko Lietuvos moksleivių-jaunučių SAMBO čempionatas. Tai pirmasis toks renginys SAMBO pradininko dr. Pranciškaus Eigmino gimtinėje. Varžybas organizavo Lietuvos SAMBO federacija (LSF) ir Rokiškio kūno kultūros ir sporto centras. Svarbu paminėti, kad 2021 m. Tokijuje, Tarptautinio Olimpinio komiteto (TOK) kongreso metu, SAMBO buvo pripažinta Olimpine sporto šaka.

 

Didžiulis būrys jaunųjų sportininkų iš visos Lietuvos atvyko į Rokiškio rajono Kūno kultūros ir sporto centro salę, kuri Lietuvos moksleivių čempionato proga buvo papuošta SAMBO tematikos ekspozicija. Varžybų atidarymo metu sėkmingų startų jauniesiems sportininkams palinkėjo Rokiškio kūno kultūros ir sporto centro direktorius Tadas Stakėnas, dalyvius pasveikino ir LSF prezidentas dr. Eduardas Rudas. Varžybų atidarymo ceremonijoje dalyvavo svečiai iš Rokiškio muziejaus, direktorė Nijolė Šniokienė, kuri prisiminė neeilinį kraštietį, 1-ąjį Lietuvos SAMBO imtynių federacijos prezidentą, FIAS (Tarptautinės SAMBO federacijos) gen. sekretorių, Vilniaus universiteto prorektorių dr. Pranciškų Eigminą ir istorikas-muziejininkas Valius Kazlauskas, kuris ir organizavo puikią SAMBO ekspoziciją – parodą SAMBO  tematika.
Varžybose dalyvavo 165 dalyviai iš 16 komandų. Daugiausiai čempionų vardų iškovojo Viliaus ir Ukmergės komandos– po 5 nugalėtojus, Biržų – 3 čempionus ir Elektrėnų, Šiaulių ir Jurbarko – po 2 čempionus. Varžyboms  sėkmingai vadovavo Sporto universiteto magistrė, Nacionalinės kategorijos ir šių varžybų vyriausioji teisėja Sandra Žievytė.

Tarp merginų čempionėmis tapo:

 1. Faustėja Gvazdauskaitė 38 kg Elektrėnai
 2. Adrijana Jaraminaitė   41 kg Vilnius
 3. Vytautė Navickaitė 44 kg Ukmergė
 4. Gabija Verkauskaitė 47 kg Ukmergė
 5. Valda Šilerytė 50 kg Šiaulių raj.
 6. Viktorija Ragauskaitė 54 kg Elektrėnai
 7. Deimantė Česlauskaitė 59 kg Vilnius
 8. Mija Lementauskaitė 65 kg Šiauliai
 9. Toma Einorytė 65+ kg  Biržai

 

Nugalėtojų vardus tarp berniukų iškovojo:

 

 1. Deividas Barzdaitis 39 kg Jurbarkas
 2. Justas Rinkevičius 43 kg Jurbarkas
 3. Kristupas Kolosovas 46 kg Ukmergė
 4. Vilius Tuinyla 49 kg Vilnius
 5. Astrijus Folmer 53 kg Ukmergė
 6. Oskaras Kavaliauskas 58 kg Vilnius
 7. Tautvydas Ivanauskas 64 kg Vilnius
 8. Tautvydas Didžiokas 71 kg Ukmergė
 9. Simonas Žukas 79 kg Biržai
 10. Matas Čepas 79+ kg Biržai

Techniškiausia sportininke tarp mergaičių išrinkta Viktorija Ragauskaitė (treneris Kęstutis Vitkauskas) iš Elektrėnų, o berniukų grupėje – trenerio Artūro Sako auklėtinis - Tautvydas Didžiokas iš Ukmergės.

 

Šeštadienį, Rokiškio r. Kūno kultūros ir sporto centro erdvėse vyko moksleivių sambo pirmenybės.
Moksleivių sambo pirmenybių metu buvo pristatyta Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose muziejininkų parengta paroda „Dešimt metų kartu", pasakojanti apie sambo sporto šaką, kurios pradininku buvo kraštietis, iškili asmenybė, ilgametis Lietuvos sambo federacijos prezidentas, Europos sambo federacijos generalinis sekretorius, buvęs Vilniaus universiteto prorektorius, aktyvus visuomenininkas dr. Pranciškus Eigminas (1936-2006).
Pranciškaus Eigmino mokiniai gerbė ir mylėjo savo mokytoją, trenerį, nuoširdų bičiulį. Nuo 2006 metų, Šv. Kalėdų išvakarėse, Vilniuje organizuojamas Tarptautinis memorialinis dr. Pranciškaus Eigmino jaunimo sambo turnyras šiai asmenybei pagerbti.
Muziejininkų bendrystė su Lietuvos sambo federacija ir jos ilgamečiu prezidentu, treneriu dr. Eduardu Rudu skaičiuojama dešimtmetį. Šios asmenybės ir Pranciškaus Eigmino brolio Albino rūpesčiu šviesaus atminimo Pranciškaus Eigmino ilgus metus kaupta kolekcija, pasakojanti apie sambo raidą Lietuvoje, 2011 metais Rokiškio rajono savivaldybės tarybos nutarimu perduota saugoti Rokiškio krašto muziejui.
Lietuvos sambo federacija Laisvės kovų istorijos muziejui Obeliuose dovanojo ekspozicinę vitriną. Prie ekspozicinės vitrinos projektavimo prisidėjo ir muziejaus įkūrėjas Andrius Dručkus. Šioje vitrinoje saugomi eksponatai susiję ne tik su šviesaus atminimo asmenybe kraštiečiu Pranciškumi Eigminu, bet ir su Lietuvos sambo federacijos sportininkų dalyvavimu tarptautinėse varžybose. Dr. Eduardo Rudo iniciatyva užsimezgė muziejininkų draugystė su menininkais Natalija ir Olegu Riabčuk, kurių tapybos darbų sambo tema kolekcija saugoma Rokiškio krašto muziejuje.
Rokiškyje, moksleivių sambo pirmenybių metu, Lietuvos sambo federacijos prezidentas dr. Eduardas Rudas muziejininkams įteikė 2021 metais Taškente vykusiame Pasaulio sambo čempionate Lietuvos sambo federacijai įteiktą atminimo dovaną, papuoštą varžybų organizatorių sukurtu logotipu. Šiame Pasaulio sambo čempionate antrąją vietą iškovojo Lietuvos atstovas Žygimantas Ramaška. Organizatorių įteikta dovana Lietuvos sambo federacijai, taps eksponatu ir bus saugoma Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose.
Dalis Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose saugomų eksponatų 2020-2021 metais buvo eksponuojama Medininkų pasieniečių mokykloje, muziejininkų parengtoje parodoje „Kraštietis Pranciškus Eigminas (1936-2006)".
Į moksleivių sambo pirmenybes Rokiškyje gausiai susirinkusius varžybų dalyvius pasveikino Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė. Savo sveikinime ji akcentavo ilgamečio Sambo federacijos prezidento, trenerio dr. Eduardo Rudo nuoširdžias pastangas įprasminti iškilaus kraštiečio dr. Pranciškaus Eigmino atminimą bei bendrystę su muziejininkais.
Rokiškyje sambo vardą garsina kraštietė trenerė Gita Čečienė, kurios auklėtiniai aktyviai dalyvauja ir tarptautinėse sambo varžybose. Moksleivių sambo pirmenybių Rokiškyje metu muziejininkai džiaugėsi trenerės Gitos Čečienės jaunųjų sportininkų pasiekimais. Šešiolikos auklėtinių sėkmingas sportines kovas, pažymėjo devyni priziniai apdovanojimai.
Nuotraukose
Paroda „Dešimt metų kartu" Rokiškio r. Kūno kultūros ir sporto centre.
Moksleivių sambo pirmenybių Rokiškio kultūros ir sporto centre varžybų akimirkos.
Muziejininkai moksleivių sambo pirmenybių svečiai.
Lietuvos sambo federacijos prezidentas dr. Eduardas Rudas įteikia Laisvės kovų istorijos muziejui Obeliuose eksponatą.
2021 m. Europos jaunių sambo čempionato Kipre dalyviai. Iš kairės trenerė Gita Čečienė kartu su auklėtine Elinga Jakulyte.
Valius Kazlauskas
20211127 115247 ER Ger.
Rokiskis Muz. 20211127 114021Rok.21

TASKENT21 20211127 115152ROK.Muz. 20211127 114338

Rok.Muz. eksponatai 20211126 171701