Istorija

ISTORIJA

Lietuvai teko didelė garbė 2011 metais priimti pasaulio sambo savigynos imtynių čempionatą. Tai galima vertinti kaip pasitikėjimą, taip pat kaip pasiekimų ir gilių tradicijų pripažinimą. 

Lietuvoje jau vyko įvairaus amžiaus grupių Europos (1994, 1998, 2004 ir 2009 m.), pasaulio studentų (2008 m.), meistrų veteranų (2009 m.) sambo čempionatai. Dabartinis pasaulio čempionatas – pirmosios tokio lygio varžybos mūsų šalyje. 

Lietuva gali švęsti dvigubą šventę, nes toks renginys organizuojamas kaip tik minint Lietuvos narystės Tarptautinėje sambo mėgėjų federacijoje (FIAS) dvidešimtmetį. Lietuvos sambo federacija (LSF) priimta 1991 m. Tai didelis dr. Pranciškaus Eigmino (1936–2006) indėlis. Jis Lietuvos federacijos vadovu buvo nuo pat jos įkūrimo 1967 m. Dr. P. Eigminas 1993 m. tapo FIAS generaliniu sekretoriumi, šias pareigas ėjo iki gyvenimo pabaigos. 

Dr. P. Eigminas netoli Vilniaus, Širvintų r., įkūrė įspūdingą sambo raidos muziejų. 2007 m. į FIAS varžybų kalendorių įtrauktas ir kasmet vyksta tarptautinis P. Eigmino atminimo sambo turnyras. 

Pasaulio sambo čempionatuose iš Lietuvos sportininkų bene įsimintiniausios Česlovo Jezersko kovos ir pergalės. Jis, atstovaudamas TSRS rinktinei, tapo pirmojo pasaulio čempionato, 1973 m. vykusio Teherane, nugalėtoju tarp 2 pusvidutinio svorio atletų. Č. Jezerskas planetos čempiono titulą pelnė ir dar du kartus: 1974 ir 1975 m. 1974-ųjų pasaulio čempionate sidabro medalį iškovojo Č. Jezersko treneris Jurijus Kuricinas. 

Naujausioje Lietuvos sambo istorijoje taip pat turime įsimintinų pergalių – Ieva Klimašauskienė planetos moterų savigynos imtynių čempione tapo 2004 m. Kovinės savigynos meistras Sergejus Grečicho 2007 m. ir 2009 m. Pasaulio SAMBO čempionatuose pergalingai kelią prasiskynė iki pat aukščiausios pakylos ir pasidabino auksu. 2012 metais Sergejus Grečicho iškovojo Europos čempionato kovinės SAMBO auksą. 

Ambicingi, varžovus suklusti verčiantys ir Lietuvos kovinės savigynos rinktinės rezultatai. Dvejus metus iš eilės (2008 ir 2009 m.) Lietuvos meistrai iškovojo trečią vietą komandinėje įskaitoje. 

Apdovanojimų planetos čempionatuose bei pasaulio taurės varžybose iškovojo Vytautas Gušauskas, Algimantas Grybauskas, Ričardas Rocevičius, Irina Bogačiova, Vilma Kaušaitė, Feliksas Jankauskas, Mindaugas Laurinaitis, Viktoras Tomaševičius ir kiti. 

Šiuo metu sambo „virusas“ apėmęs visą Lietuvą – klubų yra ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir keliolikoje miestelių. O tai šaliai, turinčiai tik 3 milijonus gyventojų, yra geras pasiekimas. Tokio populiarinimo rezultatus matome vertindami įvairių amžiaus grupių sportininkų pergales. 

Daug pastangų įdėta ir siekiant pagrindinio mūsų visų mėgstamos sporto šakos tikslo – sambo savigyną 2010 m. oficialiai pripažino Lietuvos tautinis olimpinis komitetas. Kitas tikslas – olimpinė perspektyva ir, be abejo, lietuvių pergalės olimpinėse arenose.